Ortognatik cerrahide konuşma tarzının karşılaştırılması

Mandibular ilerletme cerrahisi , konuşma seslerinde değişiklik yaratmıyor.

 

 

Hedef: Sesli harflerin temel akustik özelliklerini analiz ederek bu seslerin fonetik kalitesi ile ilgili mandibülar ilerletme cerrahisinin etkilerini değerlendirmek.

Katılımcılar: Örnek grubu ortalama 36 yaşında olan 5 erkek özneden oluşuyordu.

Metot: Bu öznelere 6 ila 9 mm arasında değişen mandibular ilerletme cerrahisi uygulanmıştı. Konuşma malzemesi sıra içeriğinde 8 sesli harften oluşuyordu. Özneler bu sırayı 10 kere 3 farklı seansta tekrarladı. Bulgular operasyondan önce, çene cerrahisinden 6 hafta ve 30 hafta sonra olmak üzere analiz edildi. Sesli harflerin akustik özellikleri ölçüldü ve analiz edildi.

Sonuçlar: Mandibülar ilerletme cerrahisinin sesli harf kalitesinde münferit ve değişken etkiye sahip olduğu görüldü, bu etki hiç etkilenmeme ve hafif etkilenme arasında değişiyordu. Grup düzeyinde biçimlendirici frekanslarda, temel frekanslarda veya 3 seans arasında seslilerin süresinde önemli bir değişiklik yoktu.

Karar: Mandibular ilerletme cerrahisi konuşma sırasında sesli üretiminde fark edilebilir bir değişiklik yaratmıyor.

Araştırmacının Yorumları: Bu ilginç bir araştırmaydı. Geçmişteki klinik tecrübeme dayanarak bu çalışmanın sonucunu tahmin edebilirdim; yani iyi bir konuşma şekline sahip olan kişiler çene cerrahisinden sonra da iyi konuşma tarzlarını koruyorlar. Bununla birlikte, daha önemli olan soru ise çene cerrahisinin zayıf bir konuşma tarzına veya konuşma güçlüğüne sahip kişilerde nasıl bir etki yaptığıdır. Gelecekte bu yazarlar çene cerrahisinin konuşma problemlerinde bir iyileşme sağlayıp sağlamadığını belirlemek amacıyla bu araştırma çizgisini devam ettirip konuşma güçlüğüne sahip hastaları incelerlerse çok ilginç olacaktır.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Yeni Basım: Oral ve Maksillofasiyel Cerrahi Dep. Turku Üniversitesiş, Lemminkaisenkatu 2, FIN20520 Turku, Finlandiya (Dr. Risto Happonen).

Makale Bilgileri:

Yazar: Niemi M, Laaksonen J-P

Makale adı: Acoustic Comparison of Vowel Sounds Produced Before and After Orthognathic Surgery for Mandibular Advancement

Kaynak: J Oral Maxillofac Surg 2006; 64: 910-916.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.