Yeni lityum disilikat malzeme

IPS Empress kronları yapışkan dolgu maddesinden çok iyi yararlanıyor.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Seramik kronlar modern estetik diş uygulamalarının belkemiği haline gelmiştir. Restorasyonların diş yapısına bağlanması, farklı seramik malzemelerinin (lösit, lityum silikat, alüminyum oksit) kullanımı ve yakın tarihlerde kaplama seramiği ile birlikte zirkonya alt yapısı kullanımı dahil olmak üzere, seramiği güçlendirmek amacıyla çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Lityum disilikat, alüminyum oksit ve zirkonya ile üretilen kronlar uygun estetiği elde etmek amacıyla daha yarı saydam seramik ile kaplama yapılmasını gerektirmiştir. Kaplama olmadan üretilmesini sağlamak için yeni preslenebilir lityum disilikat malzemesi (e.max Press Experimental) geliştirilmiştir.

Amaç: Deney ortamında yapılan bu çalışmada IPS Empress (Ivoclar Vivadent) ve e.max Press Experimental malzemesi ile üretilen azıdişi kronlarının kırılma oranı karşılaştırılmaktadır. Dinamik yükleme ve lök yöntemleri de incelenmiştir.

Yöntemler: Hem IPS Empress hem de e.max Press Experimental ürününden 336 tane standart kron üretilmiştir. Kronların yarısı standart polimetil metakrilat dayanağına yapışkan reçine sement maddesi (Variolink II, Ivoclar) ile diğer yarısı da cam iyonomer sement (Vivaglass PF, Ivoclar) ile yapıştırılmıştır. Kronlar kontrol gruplarına ve deney gruplarına ayrılmış ve çiğneme simülasyon cihazında eşzamanlı olarak termal çevrim işlemi ile birlikte 3 farklı yükleme düzenine tabi tutulmuştur. Bu dinamik yüklemeden sonra, stereo mikroskop ile kronlarda çatlak olup olmadığı araştırılmış ve sonrasında üniversal test makinesinde çatlama yükü değerlendirmesi yapılmıştır.

Sonuçlar: e.max Press Experimental malzemesi, hem bağlamalı hem de yapıştırmalı sistemlerde kullanımını destekleyecek performans sergilemiştir. Çalışmanın kapsamı içinde, bu yeni malzeme geçirimsiz dolgu malzemesi kullanılmayan işlem için düşünülebilir ve böylelikle homojen restorasyonda daha iyi optik sonuçlar sunabilir.

İnceleyen: Daniel E. Wilson, DDS

Yazışma Adresi: R&D, Ivoclar Vivadent AG, Bendererstrasse 2, FL-9494 Schaan, Liechtenstein (S.D. Heintze).

Makale Bilgileri:

Yazar: Heintze SD, Cavalleri A

Makale adı: Fracture Frequency of All-Ceramic Crowns During Dynamic Loading in a Chewing Simulator Using Different Loading and Luting Protocols

Kaynak: Dent Mater 2008; 24 (October 24): 1352-1361.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.