Diş yüzeyindeki mine çatlakları ve seramik braketlerin sökülmesi

Katlanır seramik braketleri çıkarırken bir braket sökme pensinin ve kesme pensi kullanılması çoğu yapıştırıcı malzemenin diş üzerinde kalmasına neden olur. Bu yüzden, mine yüzeyinde daha az çatlaklar üretilir.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Seramik braketler ilk geliştirildikleri zaman, çıkarılmaları çoğu zaman mine yüzeyinde çatlaklara neden oluyordu. Şimdi ise bazı seramik braketlerin yapısı bir pens ile sıkıştırıldıklarında katlanacak şekildedir. Bu özellik sökme esnasında mine yüzeyinde daha az hasar oluşması ile sonuçlanmalıdır. Ayrıca, seramik braketlerin sökülmesi esnasında mine yüzeyinin daha az zedelenmesine yardımcı olmak için yeni sökme penseleri geliştirilmiştir.

Amaç: 

  1. Seramik braketleri çıkarmak için yeni sökme aleti kullanıldığı zaman sökme özelliğini ve mine yüzeyi üzerindeki etkilerini değerlendirmek
  2. Sonuçları klasik pensler kullanıldığı zaman elde edilen sonuçlar ile karşılaştırmaktır.

Hedef: Bu çalışma, bir araştırma laboratuarı çalışması olup 30 adet yeni çekilmiş üst çene küçük azı dişleri kullanılmıştır.

Yöntemler: Dişler kalıplara yerleştirilmiş ve seramik küçük azı dişi braketleri dişlere yapıştırılmıştır. Braket türü olarak 3 M Unitek firmasının Clarity modeli kullanıldı. Yapıştırmadan önce, tüm dişler minedeki herhangi bir çatlağı tespit etmek üzere incelenmiştir. Sonrasında, braketler Transbond XT modeli ile yapıştırılmıştır. Tüm gruplarda kendinden asitle aşındıran primer kullanılmıştır. 1. grupta (15 diş) braketler, braketi sıkmak suretiyle aynı zamanda braketi sıkıştıran, fakat braketi biraz farklı birleştirebilen bir kesme pensi kullanarak sökülmüştür. Daha sonra ise, diş üzerinde kalan yapıştırıcı miktarı ölçülmüştür ve yapıştırıcı çıkarıldıktan sonra yüzeydeki tüm çatlaklar gözlemlenmiştir.

Sonuçlar: Her iki teknikle de, yapıştırıcı ayrılması braket ve yapışkan arasında oluşmuştur; bundan dolayı, diş üzerinde yüklü miktarda yapışkan kalmıştır. Yeni sökme pensi ile daha az yapışkan kaldığı gözlemlenmiştir. Kalan yapışkan çıkarıldığında, sökme tekniklerinin her ikisi de mine üzerinde bir daha çatlak oluşturmamıştır. Yeni sökme pensi kullanımı sayesinde, temizleme daha az süre alacaktır ve ayrıca Clarity model braketlerin sökülmesinden sonra diş üzerinde daha az yapıştırma malzemesi kaldığı gözlemlenmiştir.

İnceleyen: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Yazışma adresi: Orthodontic Dept, College of Dentistry, S219 DSB, University of lowa, lowa City, IA 52242 (Dr Samir E. Bishara).

Makale Bilgileri:

Yazar: Bishara SE, Ostby AW

Makale adı: Enamel Cracks and Ceramic Bracket Failure During Debonding ın Vitro

Kaynak: Angle Orthod 2008; 78 (6): 1078-1083

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.