Dolgu ışığından yayılan ısı, Pulpa ve Dişeti açısından tehlikeli

Yüksek yoğunluktaki dolgu ışıklarının ısı üretimi, hem diş pulpası hem de dişeti için biyolojik problem yaratabilir.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Bütün ışınlama üniteleri, derin boşluk preparasyonları restore edilirken diş pulpası için tehlike oluşturabilecek istenmeyen bir ısı üretir. Işık ünitesi tipini değiştirmek, direkt reçine kompozit restorasyonlarının nihai klinik performansını iyileştirecek midir?

Yazın Taraması: Bu çalışma, yüksek yoğunluktaki dolgu ışıkları ile ilgili metinlerin incelenmesidir. 4 ışık tipinin ayrı ayrı dezavantajları değerlendirilmiştir. Kuartz tungsten halojen (QTH) lambaları zaman içinde yavaş şekilde bozulmaktadır, bu nedenle uygun dolgu sonucu elde etmek için dolgu ışınölçeri ile düzenli kontroller yapılmalıdır. QTH, bir kısmı ünitelerdeki fanlarla dağıtılan önemli miktarda ısı üretir. Plazma ark ışınlamasının (PAC) 3 saniyelik ışın iddiası vardır, ancak bunun yanlış olduğu kanıtlanmıştır. PAC ışığı için, tabaka başına üç kere 3 saniyelik ışınlama tavsiye edilmektedir. Kaynaklardaki argon iyonu lazer (AL) değerlendirmeleri ise ikna edici değildir. Bazı araştırmalarda AL’nin QTH’ye göre üstün sonuç verdiği bulunmuş, ancak diğer bir araştırmada ise argon lazerinin problemli büzülme iç gerilimine neden olduğu görülmüştür. Değerlendirilen dördüncü ışık kaynağı LED lambalarıydı. LED daha az enerji gerektirir, bu da aküyle çalışan LED’i pratik bir seçenek haline getirir. LED hala enerjinin sadece %15’ini görünür ışık olarak, enerjinin %85’ini ise geriye doğru ısı olarak üretiyor. Yeni çok güçlü LED’ler 2000 mW/cm² güç üretebilir ve zarara uğrama riski içeren diş dokularını yerleştirmeye yetecek ısı üreten foto-dinamik etkiye neden olur. Işığın hedefe yakın olması gerekir. Işık hedeften 6 mm uzaklıkta olduğunda dolgu olumsuz olarak etkilenir. Hedeften 12 mm uzaklıkta ise ışıkların hiçbirisi 2 mm reçineyi etkin şekilde sertleştiremez. Farklı ışınlama yöntemlerinin hiçbirisinin (aşamalı ışınlama, yumuşak başlangıçlı polimerizasyon, darbe etkinleştirmeli polimerizasyon, darbe geciktirmeli teknik) üstün klinik performansa sahip olduğuna dair kesin kanıt yoktur. Işıkların hiçbirisi diş hekimliği açısından mükemmel değildir.

İnceleyen: J.D. Overton, DDS

Yazışma Adresi: Dental Clinic 1, Operative Dentistry & Periodontology, University Medical Center Erlangen, University of Erlangent-Nuremberg, Glückstrasse 11, D-91054 Erlangen, Germany (Prof. Dr. Roland Frankenberguer).

Makale Bilgileri:

Yazar: Krämer N, Lohbauer U

Makale adı: Light Curing of Resin-Based Composites in the LED Era.

Kaynak: Am J Dent 2008; 21 (June): 135-142.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.