Yüz güzelliğinin gizemi

Yüz görüntüsünde değişiklik yapılmasını gerektiren hastalar önemli bir klinik mücadele olmaya devam ediyor.

 

 

Hedef: Çağdaş yüz güzelliği anlayışımızı tanımlamak ve dentofasiyel bozukluk tedavisinde hasta ve klinisyenlerin karşı karşıya kaldığı zorlukları tartışmak.

Dizayn: Literatür denetleme makalesi.

Metot: Yazarlar 2 temel soru belirledi. Kişinin yüz güzelliği algılamasının kaynağı kişinin kendi duyumlarına mı bağlıdır, yoksa duygu herkeste aynı mıdır? Ve bir yüzün güzel olup olmadığını nasıl anlarız? Kararımızı neler yönlendirir ve geçerli kılar? “Gönül kimi severse güzel odur” gibi ünlü sözler yüz güzelliği değerlendirmesinin oldukça taraflı olduğunu ileri sürerken, estetik yargılayıcıların algısal olduğuna ve hepsinin ortak bir algıya sahip olacak şekilde otorite kullandıklarına dair kanıtlar vardır. Kararımızı neyin yönlendirdiği ve geçerli kıldığı söz konusu olduğunda, M.Ö. I. yüzyıla kadar giden ve ortodontik makale ve ders kitaplarında sıklıkla karşılaşılan fasiyel üçüncü ve beşinci diyagramları dikkat çekicidir. Leonardo da Vinci fasiyel üçüncüyü tanımladığı profilden erkek kafasını 1490 yılında çizmişti.

Karar: Bugünkü bilgi düzeyimizde, fasiyel görüntüde değişiklik gerektiren hastalar önemli bir klinik mücadele olmaya devam ediyor.

Araştırmacının Yorumları: Bunun çok ilginç bir makale olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda ortodontistin makalelerde yayınlanmış veya çeşitli kurslarda sunulmuş kuralları, genel bilgileri veya formülleri kavramların temelini veya doğruluğunu tam olarak anlamadan kabul etmeye bu kadar hevesli olduğunu görmek beni her zaman etkilemiştir. Yüz güzelliği kavramını matematiksel bir formüle indirgeyebileceğimiz konusunda şüpheliyim; ancak umarım Iowa Üniversitesinde yapılmakta olan araştırma günümüz toplumuna eski yüz orantısı kural ve standartlarını uygulamanın geçerliliği konusunu aydınlatacaktır.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Yeni Basım: Consultant, Orthodontic Dept, St George’s Hospital & Medical School, Blackshaw Rd, London, SW170QT, United Kingdom (Dr. Farhad B. Naini).

Makale Bilgileri:

Yazar: Naini FB, Moss JP, Gill DS

Makale adı: The Enigma of Facial Beauty: Esthetics, Proportions, Deformity, and Controversy

Kaynak: Am J Orthod Dentofacial Orthop 2006; 130 (September): 277-282

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.