Uyku apnesi için kullanılan aletlerin yan etkileri

Uyku apnesi tedavisi için uzun süreli oral alet kullanımının, Spee eğrisini dengelediği, kapanışı açtığı, overjeti azalttığı ve arka parçanın A-P ilişkisini değiştirdiği anlaşılmıştır.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Oral aletlerin uzun süreli kullanımı genelde uyku apnesi rahatsızlığı bulunan hastalara reçete ile verilir. Uyku apnesi rahatsızlığı bulunan hastalara oral aletler uzun süreli kullanımını reçetelerken, klinik alanda uzmanlaşmış hekimlerin söz konusu bu aletlerin dental yan etkilerinin farkında olması gereklidir.

Amaç: Uyku apnesi için uzun süreli oral alet kullanımı tedavisinden sonra meydana gelen oklüzal (dişlerin kapanışı ile ilgili) değişiklikleri belgelendirmektir.

Katılımcılar: Oral uygulama terapisi için 70 denek sevk edildi.

Yöntemler: Çalışma kalıpları üzerinde 3 boyutlu ölçümler yapmak üzere bir MicroScribe-3DX dental çalışma modeli analiz sistemi kullanılmıştır. Bu ölçümler tedavinin başında ve ortalama 7 yıldan fazla olan bir izleme süresinde elde edilmiştir.

Sonuçlar: Hem üst çene hem de alt çene ark genişlikleri artma eğilimi göstermiş olup, alt çene daha fazla genişlemiştir. Her iki arkta da çapraşıklık giderilmiştir ve Spee eğrisi küçük azı dişi bölgesinde düzleştirilmiştir. Alt çene arka diş parçası, üst çene kemiğine ilişkin olarak ileri hareket etmiş, kapanış açılmış ve overjet azalmış olarak gözlemlenmiştir. Uyku apnesi tedavisi için uzun dönemli oral alet kullanılmasının, Spee eğrisini dengelediği, kapanışı açtığı, overjeti azalttığı ve arka parçanın A-P ilişkisini değiştirdiği sonucuna varılmıştır.

Makale Bilgileri:

Yazar: Chen H, Lowe AA

Makale adı: Three-Dimensional Computer –Asisted Study Model Analysis of long-Term Oral- Appliance Wear. Part 2. Side Effects of Oral Appliance in Obstructive Sleep Apnea Patients.

Kaynak: Am J Orthod Dentofacial Orthop 2008; 134 (september): 408-417.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.