Ortodontik lateks lastikleri zamanla aşınıyor

Ortodontik lateks lastiğinin gücü ağız içinde 48 saat içinde %30 ila 49 oranında bozuluyor.

 

 

Hedef: Yaşayan organizmalarda ve deney ortamında 28 saat süre boyunca test yapıldığında ortodontik lateks lastiğinin bozunma gücü özelliklerini değerlendirmek.

Katılımcılar: Deney 12 ila 15 yaşlarında yatılı okulda okuyan ve ortodontik araç kullanan 12 öğrenci ile yapıldı. Bu aşama, deneyin canlı organizmada olan kısmını oluşturuyordu. Deney ortamı içinse lastik bant, levha içine yerleştirilen 2 pim boyunca gerildi ki bu da 20 mm gerilmeye denk geliyordu. Bir grubun bu şekilde kuru halde 48 saat boyunca durması sağlandı, diğer grup ise suni tükürüğe batırıldı. Bu aşama da deneyin canlı dışı olan kısmıydı.

Müdahale: Deneyin canlı organizma kısmında 2 grupta hem sınıf 2 hem sınıf 3 mekanik test edilerek lastikler intermaksiler tarzda takıldı. Diğer gruplarda lastikler intra-ark ilişkisinde takıldı. 48 saatlik süre içinde güç bozulması birkaç kez ölçüldü.

Sonuçlar: Ağız boşluğunda 48 saat süre boyunca takıldığında ortodontik lateks lastiğinin güç düzeyi bozulmaktadır. Kuru durumda da güç bozulması vardır, ancak çok daha azdır. İnter-ark mekaniği için kullanıldığında 2 günden sonra kalan güç yaklaşık %60’tı. İntra-ark tarzında kullanıldığında lastiğin ağız içinde kullanımı sonunda kalan güç %70’ti. 2 gün sonunda, kuru haldeki kalan güç ise %86 idi.

Karar: Gruplar arasında her ne kadar küçük farklılıklar olsa da ağız içinde takılan ortodontik lateks lastiğinin güç düzeyi 48 saatten sonra bozunma miktarı %30 ila 40 olmak üzere, zamanla bozuldu.

Araştırmacının Yorumları: Bu çalışma gerçekten çok ilginçti. İncelemekten zevk aldım. Ortodontik lateks lastiğinin gerilmesi durumunda gücünü kaybettiği gerçeğine dikkat çekiyor ki ortodontistlerin çoğu bunun farkındadır. Kuru halde korunduğunda gücün bozulması daha az oluyor. Ağız boşluğuna yerleştirildiğinde ise tükürük güç bozunumunu önemli oranda hızlandırıyor ve birkaç sonunda lastik neredeyse güç düzeyinin yarısını kaybediyor.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Yazışma: dept of Oral and Maxillofacial Surgery, Hospital and School of Stomatology, Wuhan University, 237 Luoyu Road, Wuhan, Hubei, 430079, China (Dr. Yaojun Dong).

Makale Bilgileri:

Yazar: Wang T, Zhou G

Makala adı: Evaluation of Force Degradation Characteristics of Orthodontic Latex Elastics In Vitro andI n Vivo

Kaynak: Angle Orthod 2007; 77 (4): 668-693.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.