Eskiye karşı yeni diş fırçaları

7 ve 8 yaşındakilerin elindeki sert kıllı örgüye sahip çok yıpranmış diş fırçası plak uzaklaştırma kapasitesi açısından yeni bir diş fırçasından daha az etkili değildir.

 

 

Hedef: Plak uzaklaştırma söz konusu olduğunda, okul çocuklarının elindeki eski diş fırçasının yeni diş fırçasından pek bir farkı olmadığı şeklindeki hipotezi doğrulamak veya çürütmek amacıyla randomize edilmiş, klinik çapraz çalışma yürütmek.

Katılımcılar: Grup 7 ile 8 yaşındaki 101 çocuktan oluşturuldu.

Müdahale: İlk olarak dişlerindeki plak miktarını tespit etmek için bu çocuklarda ifşa solüsyonu kullanıldı. Sonra çocukların yarısına dişlerini fırçalamaları için yeni diş fırçası verildi ve diğer yarısı ise kendi 12 aylık diş fırçasını kullandı. Dişlerini temizledikten sonra plak miktarı yeniden ölçüldü ve yeni ve eski diş fırçalarının etkinliği karşılaştırıldı. 2 hafta sonunda aynı deney yapıldı, ancak bu sefer eski ve yeni diş fırçaları değiştirildi, böylece diğer fırça tipini kullanarak çocuklar kıyaslanabildi. Yine fırçalamadan sonra dişlerde kalan plak miktarı ifşa solüsyonu kullanılarak ölçüldü. Fırçalar arasında plak uzaklaştırmadaki farklılığı belirlemek amacıyla 2 grubun plak miktarı karşılaştırıldı.

Sonuçlar: Yeni fırçada plak miktarı eski fırçaya kıyasla %10 daha düşüktü. Bu miktarlar istatistiksel olarak karşılaştırıldığında, istatistiksel öneme sahip olmadığı görüldü.

Karar: Bu çalışma, 7-8 yaşındaki çocukların elindeki sert kıl örgüsüne sahip, çok yıpranmış, eski diş fırçasının plak uzaklaştırma söz konusu olduğunda yenisinden daha az etkin olmadığını göstermiştir.

Araştırmacının Yorumları: Bu ilginç bir bulguydu. Çalışmayı okumadan önce bu araştırma projesinin sonucunun bu olacağını tahmin edebilirdim. Yazarlar bu bilginin, klinisyenler ve okullarda diş fırçalama programlarına katılanlar açısından yararlı olduğuna inanıyor. Bu pek tabii ki okul yönetimleri ve klinik denetimciler açısından iyi bir haberdir, ancak diş fırçalarını üreten şirketler bu habere pek sevinmeyeceklerdir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Yazışma: Dept of Preventive and Restorative Dentistry, Radboud University, Nijmegen Medical Centre, Nijmegen, PO Box 9101, 6500 HB Nijmegen, Netherlands (W.H. van Palenstein Helderman).

Makale Bilgileri:

Yazar: van Palenstein Helderman WH, Kyaing MM

Makale adı: Plaque Removal by young Children Using Old and New Toothbrushes

Kaynak: J Dent Res 2006; 85 (12): 1138-1142

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.