Vizyonunuz olmadan işyerinizi kontrol altında tutamazsınız

Ortodontistlerin, yanlış yola saptıklarını ve aslında tasarladığından farklı bir iş yeri yarattığını anlamaları yıllar sürebilir.

 

 

Hedef: Ortodontik iş yeri için ideal hasta hacmini belirlemek amacıyla ana çerçeveyi oluşturmak.

Metot: Dr. Levin bunu yapmak için 3 soru sormanın önemli olduğunu söylüyor:

  1. İşyerinde günde kaç hastanın tedavi edilmelisi zorunludur?
  2. İşyerinde günde kaç hasta tedavi edilebilir?
  3. İşyerinde günde kaç hasta tedavi edilmelidir?

Tartışma: Dental veya ortodontik bir işyerinin varlığını sürdürmek için genel masraflarını karşılaması gereken herhangi bir işyerinden farkı yoktur, bu da ilk sorunun temelini oluşturur. İşyerinizde kaç tane hastanın tedavi edilebileceği büyük oranda işyerinin verimliliğine bağlıdır ve verimsiz sistemler işyerinizin maksimum kapasitede çalışmasını engelleyebilir. Dr. Levin her 3 ila 5 yılda bir işyerinizdeki sistemleri yeniden değerlendirmenizi ve güncelleştirmenizi öneriyor. Aynı zamanda dolu bir programın otomatik olarak çok başarılı ve yüksek karlı işyerini ifade ettiği şeklindeki yanlış anlamaya dikkat çekiyor. Her gün tedavi etmek zorunda olduğunuz hasta sayısıyla ilgili üçüncü soru ise işyerinizde işyeri vizyonu yaratmanız amacıyla sizin için sorulmuştur. Basit şekilde, bu sahip olmak istediğiniz işyeri tipinin yazılı olarak tanımlandığı bir vizyondur. Dr. Levin vizyon olmadan işyerinin kontrolünü elinde tutamayacağınızı, aksine işyerinin sizi yöneteceğini ileri sürüyor.

Karar: Eğer işyerinizde hasta hacmini değerlendirecek sistematik bir yönteminiz yoksa muhtemelen orijinalde tasarladığınızdan çok daha farklı bir işyeri yaratmışsınız demektir.

Araştırmacının Yorumları: Bu makale her ne kadar pratisyen hekimler için kaleme alınmış olsa da, aynı unsurların ortodontistler açısından da geçerli olduğuna inanıyorum. İşyerinizde rutine girmek ve işleyişin yavaş yavaş ilk olarak planladığınızdan farklı bir şekle dönüştüğünü fark etmemek çok kolaydır. Aynı zamanda daha büyük her zaman daha iyi anlamına gelmez. İşyerinizle ilgili detaylı bir çalışmayı uzun süre önce gerçekleştirdiyseniz, işyerinizin kontrolünü yeniden kazanmada iyi bir adım olabilecek bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Yazışma: Levin Group, 10 New Plant Court, Owings Mills, MD 21117 (Roger P. Levin, DDS).

Makale Bilgileri:

Yazar: Levin RP

Makale adı: What Is the Ideal Patient Volume?

Kaynak: J Am Dent Assoc 2007; 138 (November): 1490-1491.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.