Dişetini ne kadar çok fırçalarsanız o kadar güçlenir

Dişeti ve dilin fırçalanması yüzeydeki epitel hücrelerin zarar görmesine ve bozulmasına neden olur, bu da dişeti sağlığına yararlı olacak şekilde doku yapısında adaptif değişikliklere yol açabilir.

 

 

Hedef: Dişeti ve dilin diş fırçalaması sırasında fırçalanmasının hücrelerin zarar görmesine neden olup olmayacağını tespit etmek.

Dizayn: 10 haftalık erkek sıçan serisini içeren hayvan incelemesi.

Metot: Bu hayvanların dişeti ve dili 2 dakika süreyle elektrikli diş fırçası ile fırçalandı. Fırçalamadan önce dil ve dişeti yüzeyindeki epitelyum hücrelerin zarar görüp görmediğini belirlemek için hayvanlara bir boya enjekte edildi. Bu boya aynı zamanda dildeki iskeletsel kasların zarar görüp görmediğini de belirleyecekti.

Sonuçlar: Bu incelemenin sonuçları fırçalamadan sonraki 1 saat içersinde sıçanların dişeti ve dil hücrelerinin bozulma, zarar görme anlamında pozitif hücre sayısında önemli bir artışla sonuçlandığını gösterdi. Bu hücreler dişeti epiteline ait tüm katmanlardaki ve dilin iskeletsel kasındaki hücreleri içeriyordu. Bununla birlikte, gözlenen münferit hücre bozulmalarına rağmen, epitel bariyer fonksiyonu fırçalama sonucunda bariz şekilde etkilenmemişti.

Karar: Fırçalama ağız boşluğundaki hücre plazma zarı bariyerini parçalar, ancak muhtemelen dişeti sağlığına yararlı olacak şekilde doku yapısında yerel adaptif değişikliklere neden olabilecek gen ifadesi olayını harekete geçirmektedir.

Makale Bilgileri:

Yazar: Amano K, Miyake K

Makale adı: Breaking Biological Barriers With a Toothbrush

Kaynak: J Dent Res 2007; 86 (August): 769-774.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.