Hemen uygulanan implant başarısı

Her ne kadar implantın hemen yerleştirmesi ve ön implantların anında restorasyonu başarılı olsa da, labiyal dişeti mesafesi zaman içinde değişken olabilir.

 

 

Geçmiş Deneyimler: İmplantlar sıklıkla kullanılmaya başladıkça cerrahlar diş çekiminden sonra bunların yerleştirilmesini ve restorasyonunu hızlandırmaktadır. Günümüzde çekilen diş yuvasına implantın hemen yerleştirilmesi ve bazı durumlarda uygulamanın derhal tamamlanması sıklıkla rastlanan bir uygulamadır. Ancak uzun vadede bu şekilde yerleştirilen implantlara ne olmaktadır?

Amaç: Estetik bölgede tek üstçene dişinin anında implantasyonu ve uygulamanın tamamlanmasının vereceği sonuçlarını tayin etmek.

Proje: Anında implantasyon ve işlemin tamamlanması hakkında mevcut kaynakların sistematik olarak incelenmesi.

Yöntemler: Kriterlerin dikkatle belirlenmesinden sonra yazarlar kriterlerine uyan 11 tane bilimsel makale tespit etti. Ön taraftaki implantların anında yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması ile ilgili başarı oranlarını ve problemleri belirlemek için bu makalelerin değerlendirmesi yapıldı.

Sonuçlar: Sonuçlar, araştırmaların 8 tanesinde kısa vadede implant dayanım oranının %100 olduğunu ve diğer 3 araştırmada da başarı oranının %78 ila %93 arasında değiştiğini ortaya koymuştur. Yazarlar implantın anında yerleştirilmesinin nispeten yüksek başarı sağladığı sonucuna varmıştır. Yazarlar implant çevresindeki papilla yüksekliğini ve dişeti mesafesini değerlendirdiğinde, papilla yüksekliğinin dişlerin işlemi anında tamamlandığında oldukça sabit olduğu görülmüştür. Karşılaşılan en büyük problem zamanla labiyal dişeti mesafesinin orta noktasının ulaştığı seviyedir. İmplantı yerleştirme zamanlamasından bağımsız olarak, çekim sonrası kemiğin biçimlenmesinde ve bu nedenle marjinal dişeti değişiklikleri meydana gelebileceği için, orta-fasiyal dişeti mesafesinin korunması daha az öngörülebilmektedir. İmplantın başarısı konusunda bir tereddüt yoktur. Ancak üstçene ön implantların anında yerleştirilmesi ve işlemin derhal tamamlanmasında labiyal dişeti mesafesinin estetik ilişkisi potansiyel bir problem yaratabilmektedir.

Makale Bilgileri:

Yazar: De Rouck T, Collys K, Cosyn J

Makale adı: Single-Tooth Replacement in the Anterior Maxilla by Means of Immedıate Implatatıon and Provisionalization: A Review

Kaynak: Int J Oral Maxillofac Implants 2008;23 (September-October):897-904.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.