Kliniğinizde iletişimi iyileştirme aşamaları

Diş hekimlerinin personeli ile iletişimini iyileştirmek için atabileceği 5 adım vardır.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Başarılı bir işyerine sahip olmak istiyorsanız personeliniz ile iyi bir iletişim kurmanız kritik öneme sahiptir.

Amaç: Diş hekiminin personeli ile iletişimini iyileştirmesi için atılabileceği 5 adım önermek.

Sonuçlar: İlk adım, iletişim için doğru zamanı seçmektir. İkinci olarak, dinleyiciden duyduğunu tekrarlamasını isteyin. Üçüncüsü ise düzenli şekilde toplantı yapmanızdır. Dördüncü olarak dinleme becerinizi geliştirin. Beşinci ve son adım da personeli takdir etmenizdir. Personeliniz ile iletişim kurmanın en iyi zamanı personel toplantılarıdır. Aynı derecede önemli olan bir diğer konu yanlış anlaşılmayı önlemek için personelinizden duyduğunu tekrarlamasını istemenizdir. Gün boyu karşılaşılacak zorlukları tartışmanın en iyi zamanı sabah toplantılarıdır. Dinleme becerisinin iyileştirilmesi diğer kişinin söylediğini duymaktan ibaret değildir, çünkü konuşma hem sözel hem de sözel olmayan mesajlar içerir. Takım elemanlarını bir görevi başarıyla tamamladıklarında tebrik etmeniz, her zaman iyi iletişimi arttırır ve işyeri idaresini kolaylaştırır. Bu beş adım, diş hekimi ofisi/işyerindeki iletişimi iyileştirmeye başlamanın basit ve etkin yollarıdır.

Makale Bilgileri:

Yazar: Levin RP

Makale adı: Who Has Time for Effective Communication.

Kaynak: J Am Dent Assoc 2008;139 (February):195-196

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.