Üst çene azıdişi distalleştiricisi

Üst çene birinci azıdişleri hastanın işbirliği olmadan distalize edilebilmekte, ancak bu işlem genellikle üst çene küçük azıdişlerinde ve ön dişlerde sabitlenme kaybına yol açmaktadır.

 

 

Amaç: İşbirliği yapmayan hastalarda üst çene azıdişi distalizasyon tedavisi kullanımını değerlendirmek.

Katılımcılar: Daimi diş yapısında Sınıf II azıdişi ilişkisi bulunan 15 hasta (ortalama 13.5 yaşında).

Müdahale: Sabitleme için akrilik destek ile birlikte büyük boy akrilik Nance damak butonu içeren ön çene ortodontik tedavi ve 0.032 x 0.032 dikdörtgen TMA distalleştirme yayı, üst çene birinci azıdişlerini distalize etmek için kullanıldı. Tedavinin başlangıcında ve azıdişi distalleştirme işleminin tamamlanmasından sonra meydana gelen değişiklikleri değerlendirmek amacıyla sefalometrik radyografiler ve modeller alındı.

Sonuçlar: Üst çenedeki birinci azıdişleri eğme veya ekstrüzyon olmadan ortalama 5.23 mm distale alındı. Ancak, üst çene küçük azıdişleri mesial olarak 4.33 mm hareket etti ve üst çene kesici dişler ise ortalama 4.7 mm hareket etti ve labiyal olarak 6.730 eğildi. Üst çene azıdişlerinin bütün halinde distalize edilmesi iyi bir sonuç olsa da, bunun bedeli olarak küçük azıdişleri ve ön dişler önemli oranda öne doğru hareket etti.

Makale Bilgileri:

Yazar: Keles A, Sayinsu K

Makale adı: A new approach in maxillary molar distalization: intraoral bodily molar distalizer.

Kaynak: Am J Orthod Dentofacial Orthop 2000; 117 (January): 39-48

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.