Temizlik, verilen hizmetin standardını yansıtır

Diş kliniği tasarımı; görevlilerin bölgesi, personel tarafından özel işleri için kullanılan, aynı zamanda hastalara, ziyaretçilere, bakım ekibine ve satış personeline açık olan alanları kapsar.

 

 

Diş klinikleri iyi tasarlanmadığında, çalışanların alanı bazen diğer alanlarla çakışır. Bu bölge, enfeksiyon kontrolü standartlarının klinik alandaki kadar sıkı uygulanmadığı bir bölgedir. Çalışan alanının hijyenik olması gerektiği ve hasta ile ilgili kontaminasyondan korunması gerektiği şüphesizdir. Bu özel alanlar kontamine olduğunda, klinik alanın da bu kontaminantlardan korunması gerekir. Bu bölgenin fiziksel planlaması başlangıçta görevli alanının hasta tedavisi ve diğer klinik alanlara bitişik ama aynı zamanda onlardan ayrılmış olmasını sağlamalıdır. Çalışan alanı özel ofisleri, özel dinlenme odalarını, mola odasını, bekleme odasını, tuvaletleri ve kişisel dolapları içermelidir. Bu alanda temizlik ve mikroptan arındırma gerçekten önemlidir. Her ne kadar klinik alan kadar sıklıkla temizlenmesi gerekmese de, kolaylıkla temizlenebilen yüzeyleri seçilmelidir. Tekstil ürünleri kullanılabilir, ancak temizlenmesi kolay ve enfeksiyon kontrolü sistemine dayanım gösterecek hastaneye özel tasarlanmış tekstil ürünlerini seçilmelidir. Örneğin, hastane tasarımı tekstil ürünleri rengini kaybetmeden kolayca temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir.

Umumi bölge hastalara, ziyaretçilere, bakım ve onarım ekibine, satış elemanlarına ve çalışanlara açık alanları kapsar. Temizlik ve mikroptan arındırma doğal olarak bu bölgede daha az kontrol altındadır. Bununla birlikte, bu alanlardaki temizlik gerçekten önemlidir, çünkü hastanın işyeri hakkındaki düşüncesini belirleyecek şekilde, oldukça görünür halde ve erişilebilir durumda olan yerlerdir. Umumi alanın temizlik ve mikroptan arınma düzeyi işyerinin yüksek bakım standardına verdiği önemi gösterir ve güçlü bir pazarlama aracıdır. Kirli, karanlık, tozlu, bakımsız ve eskimiş görünen alanlar, doğru olmasa bile hastada düşük temizlik standardını akla getirir. Umumi bölge, resepsiyonu, iş alanını, ön masayı, danışma odasını, ayrı randevu alanını, koridorları, hasta tuvaletlerini ve onarım ekibinin çalışabileceği odayı kapsar. Çeşitli fonksiyonel bölgeleri ve enfeksiyon kontrolü gereksinimlerini bünyesinde bulunduran bir planlama, ofis tasarımında herhangi bir şeyin gözden kaçmasını önleyecektir.

Makale Bilgileri:

Yazar: Nancy Andrews

Makale adı: Offıce Design : Infection Control Considerations for the Employee Zone and the Public Zone.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.