Kontaminant Aletler üzerindeki mikroorganizmaları saklıyor

Sterilizasyondan önce aletlerin temizlenmesi için otomatik temizleme ekipmanının kullanılması, temizleme verimliliğini arttırıyor ve çalışanın kirli aletler üzerindeki kan ve vücut sıvısı ile temasını azaltıyor.

 

 

Aletlerin bakımının en önemli adımı temizliktir. Çünkü temizlik, aletten veya cihazdan birikintilerin uzaklaştırılmasını içerir. Kan, tükürük veya sement gibi kurumuş diş materyali içeren diğer kontaminantlar uzaklaştırılmadığında, bu maddeler alttaki mikroorganizmaları gizler ve sterilizasyon işlemini tehlikeye atar.

Aletlerin temizliğine yardımcı olmak için önceden ıslatma veya bekletme çözeltisinin kullanımı kesinlikle gerekli değildir. Ancak temizlik, hemen yapılmadığında, enzimatik temizleyici veya deterjan çözeltisi içeren bir kaba aletlerin yerleştirilmesi bu maddelerin kurumasını önleyecektir. Aletlerin nemli tutulması temizlemeyi kolaylaştırabilir ve daha az zaman harcanmasını sağlar. Aynı zamanda, birçok bekletme çözeltisi pas önleyici içermektedir, bu da aletin aşınmasını azaltabilir. Her üründe olduğu gibi, imalatçının talimatlarına, özellikle de temas süresi ile ilgili olanlara, uymak çok önemlidir. Sterilizasyondan önce aletler en iyi şekilde nasıl temizlenebilir? Ultrasonik temizleyici veya alet yıkayıcılar gibi otomatik temizleme ekipmanının kullanımı zamandan tasarruf edilmesini sağlar ve el ile yapılana kıyasla temizleme verimliliğini arttırır. Otomatik ekipman kullanıldığında, çalışanın kan ve vücut sıvısı ile olan teması azalır ve daha az alet muamelesi söz konusudur.

Ultrasonik Alet Temizleyici: Çok sayıda muayenehane, aletlerini ultrasonik temizleyici ile temizliyor. Temizliğin iyi yapılması için, işlem süresi ve temizleme çözeltisi tipi ve miktarı da dâhil olmak üzere, imalatçının talimatlarına uyulmalıdır. Ultrasonik temizleyicide düz su veya çevre yüzey dezenfektanlarını kullanılmamalı ve özel olarak formüle edilmiş solüsyonları kullanmalıdır. Temizliğin gerçekleşmesi için solüsyonun ürünü tam olarak örtmesi gerekir. Çözeltiyi günlük veya görünür şekilde kirlenmişse daha önce değiştirmeniz gerekir. Aletleri kabın tabanından uygun bir mesafede tutmak için delikli bir sepet, tepsi veya askı kullanılmalıdır. Bu sayede ultrasonik temizleyiciye yerleştirilmeden önce aletlerin kolayca ve güvenli şekilde akan su altında durulanması sağlanır. Ürünler doğrudan tabana yerleştirildiğinde, üretilen ultrasonik dalga miktarı azalacak ve üniteye zarar verecektir. Yakındaki solüsyonlara çözeltinin sıçramasını ve damlamasını önlemek ve aerosolü azaltmak için, çalışma sırasında her zaman ünitenin üstünü örtünüz. Temizlik tamamlandığında, aletleri elinizle çıkarmayın. Bunun yerine sepeti alın, boşaltın ve akan su altında iyice durulayın. Aletleri kalıntı kan veya kir olup olmadığını tespit etmek amacıyla inceleyin ve ambalajlamadan önce iyice kurulayın.

Makale Bilgileri:

Yazar: Jennifer A.Harte

Makale adı: Instrument Processing: Instrument Cleaning and Automatic Cleaning Devices

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.