LED kullanımı bağlamanın başarı oranını riske atmıyor

Hastalarda yapıştırıcılı-önceden kaplamalı braketin polimerizasyonunda, ışık yayan diyotlu dolgu ışığı halojen dolgu ışığı ile benzer başarı oranı sağlıyor.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Çok sayıda ortodontist yapıştırıcılı-önceden kaplamalı (APC) braketini kullanmaya başladı. Yapıştırıcı, braket üzerine imalatçı tarafından yerleştirildiğinde, bağlama malzemesinin homojen kalınlığa sahip olması sağlanıyor. Bununla birlikte, yapıştırıcının polimerizasyonunda farklı ışık kaynakları kullanıldığı için, bu dolgu ışıklarının başarısı ile ilgili sorular sorulmalıdır. Işık yayan diyot (LED) 10 saniye dolgu süresi gerektirirken öte yandan halojen ışığı 20 saniyede işlem yapmaktadır. Bu ışıklar APC braketinde kullanıldığında başarı oranında herhangi bir fark görülecek midir?

Amaç: 2 farklı ışık kaynağı (klasik halojen dolgu ışığı ve LED dolgu ışığı) kullanılarak klinik APC braket performansını değerlendirmek.

Proje/Katılımcılar: 65 hasta içeren, ileriye yönelik, randomize edilmiş, klinik deney.

Yöntemler: Bu gruba 1,152 paslanmaz çelik braket yerleştirildi. Bu çalışmada, farklı kuadrant ve tesadüfî seçim kullanılarak, APC braketlerinin polimerizasyonu için LED veya halojen dolgu ışığı ünitesi kullanıldı. 9 ay sonunda 2 dolgu ışığı arasındaki başarı oranı belirlendi.

Sonuçlar: APC braketinin ışınlanması için LED veya halojen ışığı kullanımı arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark olmadığı ortaya konmuştur.

Sonuç: APC braketinin polimerizasyonu için yarı yarıya daha az süre gerektiren LED ışığı kullanımının, klinik hastalarda bağlama başarı oranını riske atmadığı ortaya konulmuştur.

Makale Bilgileri:

Yazar: Mirabella D, Spena R

Makale adı: LED Versus Halogen Light-Curing of Adhesive –Precoated Brackets.

Kaynak: Angle Orthod 2008;78 (september): 935-940.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.