Cerrahi müdahale + Ortodonti = Daha iyi implant alanı

Cerrahi müdahale + Ortodonti daha iyi implant alanı sağlıyor.

 


Geçmiş Deneyimler: Diş çekimi, travma, cerrahi müdahale ve yaşlanma süreci sonrasında oluşan kalıcı alveol kenarı erimesi estetik implantın yerleştirilmesini zorlaştırmaktadır. Kemik büyütme, prostetik ihtiyaçlara uygun implant için gerekli kemik miktarı ve kalitesini elde etmenin etkin bir yoludur. Ancak dikey büyütme işleminin başarısı her zaman öngörülememekte ve ideal konumda olmayan implantlara neden olmaktadır. Klasik ortodonti ve distraksiyon osteojenez optimal estetik sonuçların elde edilmesi için alternatif bir tedavi imkanı sunuyor.

Yöntemler: Bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları klinisyenlere osteotomi açısının ve konumlandırılmasının tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır. Ortodonti cihazları, klinisyenlerin güç vektörlerini idare ederek ideal üç boyutlu konumu geliştirmesini sağlamaktadır. İlk olarak distraksiyon alanı için geçici restorasyon yapılır ve destek amacıyla braketler yerleştirilir. İmplant kronunun dişeti kenarında oluşturulan mukoperiosteal kesiği 4 mm apikali erişim sağlar. Daha sonra geniş tabanlı flap ile dikey serbest bırakma kesiği yapılır. Tam kalınlıkta flap, dokuların her iki tarafını dişeti kenarına bağlı tutarak yansıtılır. İmplant ve bitişik dişler arasındaki mesafe, implantın her iki tarafında da 3 mm ve canlı kemiğe katkıda bulunmak amacıyla apikal olarak 3 mm olmalıdır. İmplanttan 2 mm’de iki tane dikey osteotomi yapılır. Katmanı hareketli hale getirmek için yatay, apikal bir osteotomi dikey kesikleri birleştirir. Hala dişeti kenarı dokusunun ve palatal mukozanın 4 mm’sinde bağlantılıdır. Yumuşak dokular yeniden konumlandırılır ve dikilir. Katman stabilitesi brakete bağlanan edilgen ark teli ile sağlanır. 7 gün sonunda oklüzal distraksiyon hareketi günde en fazla 1 mm hızla başlatılır. Geçici restorasyon üzerinde oklüzal ve proksimal ilişkinin gerektirdiği ayarlar yapılır. Bitişik dişe sabitlenen ağır bir ark teli istenen pozisyona geldiğinde katmanı stabilize eder. Bu da implantın ideal konumda yeniden yerleştirilmesini sağlar. 30 ila 60 günde implant-vücut katmanı birleşmesi meydana geldikten sonra, nihai restorasyon tamamlanabilir. İşlemi göstermek amacıyla iyi şekilde resimlendirilmiş vaka sunumu verilmiştir. Hasar görmemiş bağlı dişeti ile cerrahi yaklaşım ve bukal kemik parçasında palatal periyost, vasküler kaynağın korunmasını temin eder.

Sonuçlar: Bu teknik, ideal alveolar kenar için biyolojik prensiplerin uygulanması amacıyla yeni ve basit bir yaklaşıma neden olabilecek ve 3 boyutlu hareket kontrolü sağlayan ortodontik araçların kullanıldığı distraksiyon osteojenezi içermektedir. Bu tekniğin etkinliğini teyit etmek için ilave çalışmalara ihtiyaç vardır.

Makale Bilgileri:

Yazar: Gotta S, Sarnachiaro GO, Tarnow DP

Makale adı: Distraction Osteogenesis and Orthodontic Therapy in the Treatment of Malpositioned Osseointegrated Implants: A Case Report.

Kaynak: Pract Proced Aesthet Dent 2008; 20 (August): 401-405.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.