Alt çene asimetrisinin belirlenmesinde panoramik radyografiler

Alt çene asimetrisinin teşhisi için panoramik radyografi kullanıldığında dikkatli olunuz.

 


Geçmiş Deneyimler: Genellikle alt çene asimetrisini değerlendirmek için birkaç farklı tipte kayıt verisi kullanılır. Panoramik radyografi genellikle kullanılan bu kayıtlardan birisidir, bu yüzden panoramik radyografilerin alt çene asimetrisinin değerlendirilmesinde ne kadar doğru sonuçlar verdiğini bilmek önemlidir.

Amaç: Alt çene asimetrisini belirlemede, panoramik görüntülemenin tanısal yeterliliğini tespit etmek.

Yöntemler: Bu; “asimetri” ve “panoramik” anahtar kelimeleri ve teşhisin değerlendirilmesi ve geçerliliği veya doğruluğu da dahil olmak üzere uygulanan kapsama kriterleri ile birkaç tane elektronik veri tabanının araştırıldığı yazın taramasıdır. Bütün kriterleri karşılayan on bir tane makale belirlenmiştir.

Sonuçlar: Bu makalelerden elde edilen sonuçlar, her ne kadar panoramik radyografideki dikey ölçümler bütünüyle doğru olmasa da, genellikle yatay veya açısal ölçümlerden daha doğru olduğunu gösterdi. Farklı sistemler değerlendirildiğinde büyütmede önemli farklılıklar vardı ve kafanın yerleştirilmesindeki farklılık da çarpıklığa katkıda bulunuyordu. Bir çalışmada, dikey kondilar asimetri değerlendirilirken %6’dan küçük farkların teknik hatadan kaynaklanabileceği, %6’dan büyük farkların ise gerçek dikey kondilar asimetriyi yansıtıyor olabileceği öneriliyordu.

Sonuç: Alt çene asimetrisini değerlendirmek için panoramik radyografi kullanıldığında dikkatli olunması gerektiği ortaya konmuştur.

Makale Bilgileri:

Yazar: Van ElslaNDE DC, Russett SJ

Makale adı: Mandibular Asymmetry Diagnosis With Panoramic Imaging

Kaynak: Am J Orthod Dentofacial Orthop 2008; 134 (august):183-192.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.