Ortodontik destek diş: Uzun - kısa mikro-implantlar

Bu çalışmada, ortodontik destek diş olarak 8-mm mikro-implant başarı oranının 6-mm mikro-implantınkinden istatistiksel olarak önemli oranda daha yüksek olduğu ortaya konmuştur.

 

 

Amaç: Mikro-implantların stabilitesini tayin etmek ve mikro-implant başarısızlığında göreceli risk unsurlarını belirlemek.

Katılımcılar: Örnek grubu toplam 59 mikro-implantın yerleştirildiği 29 hastadan oluşuyordu. Bütün implantlar kemiğin kabuksal yüzeyine nüfuz etmek amacıyla pilot delgi kullanılarak yerleştirildi. Pilot deliği hazırlandıktan sonra mikro-implant dişler arası bukal alveolar kemik içine yerleştirildi. İmplant çapı 1.2 mm’ydi.

Yöntemler: 6 ve 8 mm implant uzunluğu kullanıldı. Yerleştirmeden sonra implantlar 2 hafta boyunca yüklendi. Kuvvet için elastomer zincir veya helezonik yay kullanılarak 100 ile 200 g arasında kuvvet yükü uygulandı.

Sonuçlar: Bütün implantlar için başarı oranı %84.4 idi. Üst çene implantlarında başarı %86, alt çenede ise oran %81.3 olarak tespit edildi. Başarısızlık oranındaki en önemli farkın mikro-implant uzunluğu olduğu görüldü. 8-mm implant başarı oranı %90.2’yken, 6-mm implant için bu oran %72.2 olarak belirlendi.

Sonuç: Ortodontik ankraj uygulamasında, uzun implant başarı oranının, daha kısa implantlara nazaran önemli oranda daha yüksek olduğu ortaya konmuştur.

Makale Bilgileri:

Yazar: Chen C-H, Chang C-S

Makele adı: The Use of Microimplants in Orthodontic Anchorage

Kaynak: J Oral Maxillofac Surg 2006; 64: 1209-1213

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.