Ortodontik tedavi sırasında ağız içi florür salımı

Test edilen florür aletinin, ortodonti hastalarında florür salımı için kolay ve maliyeti düşük bir yöntem olduğu ortaya konmuşturAynı zamanda özürlü hastalar için de yararlı olabilir.

 


Amaç: Ortodonti hastalarında ağız içi florür salımı yapan cihazı test etmek.

Katılımcılar: 76 ortodonti hastası (53 tanesi deney grubu ve 23 tanesi kontrol olarak).

Yöntemler: Üst çene birinci azıdişine bağlanan özel tutucu içine florür salımı yapan özel bir modül yerleştirildi. Hastalar diş eti inflamasyonu, kanama, beyaz leke lezyonu ve çürük kontrolü için 12 ay boyunca takip edildi. Aletin yakınındaki rahatsızlık ve plak birikimi kaydedildi. Kontrol grubuna işlem uygulanmadı.

Sonuçlar: Araştırma sırasında bir tane tutucu gevşedi, 3 tanesi de açıldı ve florür modülü serbest kaldı. Deney grubunda acı veya olumsuz bir reaksiyon gözlenmedi. Grupların plak indeksi veya diş eti indeks sonuçları arasında fark görülmedi. İnceleme grubunda çürük veya beyaz leke lezyonu görülmedi, kontrol grubunda ise sadece bir tane beyaz leke ve bir tane çürük lezyonu olduğu gözlendi.

Makale Bilgileri:

Yazar: Marini I, Pelliccioni A

Kaynak: Eur J Orthod 1999; 21 (december): 695-701

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.