Görev paylaşımı stresi azaltıyor ve verimliliği arttırıyor

Personelinize daha fazla görev paylaşımını öğretmek, daha eğlenceli ve verimli bir klinik yaratabilir.

 


Amaç: Personele görev paylaşımının önemini ve bunun nasıl yapılacağını tartışmak.

Tartışma: Bir kliniğin yöneticisi, temelde idari görevler olarak tanımlanan işleri genellikle yapmaz. Ancak, klinik çalıştıran bir hekimin, diğerlerinin işini üzerine alması sık görülen bir olaydır. Bu alışkanlık, doktorların personeli uygun şekilde eğitmek için zaman ayırmaktansa bazı işleri kendisinin yapmasını daha kolay görmesinden veya sadece kliniğin ilave personel gerektirecek şekilde büyümüş olmasından kaynaklanabilir. Günlük bazda hekimin çok fazla çalıştığını veya stres altında olduğunu düşünmesinin sebebi, görev paylaşımının iyi yapılmamış olması olabilir. Bu durumda, hekim, personelin yapabileceği belli sayıda ilave görevleri dikkatlice belirleyebilir ve personelin bir sonraki yıl içinde eğitilmesini sağlayabilir. Bunu yapabilmek için, bir gecede radikal değişiklikler yapmaya çalışmaktansa, bir seferde bir tane yeni görevin devreye sokulması önemlidir. Aynı zamanda görevler paylaştırıldığında, bu görevlerin, gönderene geri dönmemesi de önemlidir. Bu makalede, Dr. Levin personele ilave görev aktarma işlemiyle ilgili özel önerilerde bulunmakta ve bu devir işleminin neden bazen başarısız olduğuna dair bazı nedenleri belirlemektedir.

Sonuçlar: Ofis personeline ilave görevlerin devredilmesi, kişinin işyerini daha verimli ve daha eğlenceli hale getirebilir.

Makale Bilgileri:

Yazar: Levin R

Makale adı: Delegating Tasks and Growing the Dental Team

Kaynak: J Am Dent Assoc 2007;138 (october):1377-1378

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.