Asid etch rezin simanın bağlanmasını iyileştiriyor mu?

Diş minesini önceden aşındırma işleminin rezin simanın bağ dayanımını önemli oranda iyileştirdiği ortaya konmuştur. Ancak kendinden aşındırmalı primerin kullanıldığı siman için bu sonuç geçerli değildir.

 

 

Amaç: Fosforik asit ile ön aşındırma uygulanarak ve uygulanmayarak rezin simanın mikro-gerilim bağ dayanımını değerlendirmek ve aynı simanların diş minesi üzerindeki etching işlemlerini değerlendirmek.

Yöntemler: Kontrol olarak mutlak etching gerektiren rezin simanı olan RelyX Plus (bağlama işleminde %35 fosforik asit ve Adper Single Bond Plus ürünü kullanılmaktadır) kullanılmıştır. Test edilen diğer simanlar; asit etching veya primer gerektirmeyen kendinden asit etche içeren bir siman olan RelyX Unicem ve kendinden asit etche ve primer içeren Multilink ürünüdür. İnsana ait çekilmiş azıdişlerinin proksimal yüzeyinden kırk tane dikdörtgen numune hazırlanmıştır. Her dişte bir yüzey 30 saniye boyunca fosforik asit ile aşındırılmış ve diğer yüzey işleme tabi tutulmamıştır. Diş minesi numuneleri 5 tedavi grubundan 1 tanesine tahsis edilmiştir (mutlak aşındırmalı kontrol ve RelyX Unicem veya Multilink uygulaması, ikincisinin her ikisi de ya aşındırılmış ya da bozulmamış diş minesine uygulanmıştır). Teflon kalıplarda kompozit rezin blokları oluşturulmuş ve hava ile taşınan parçacıklarla kompozitin aşındırılmasından sonra diş minesi yüzeyine bağlanmıştır. 24 saat suda saklandıktan sonra bağlanan numuneler, Instron üniversal test makinesi kullanılarak gerçekleştirilen mikro-gerilim testi için şeritler halinde hazırlanmıştır. Rezin siman sistemlerinin oluşturduğu aşındırma şekilleri tarayıcı elektron mikroskopisi (SEM) ve çekilmiş ilave azıdişleri kullanılarak değerlendirilmiştir.

Sonuçlar: RelyX ARC kontrol grubunun ortalama MTBS’si 19.4 MPa’ydı. Multilink ürününde, diş minesinin önceden aşındırılıp aşındırılmadığından bağımsız olarak, ortalama 5 MPa’nın biraz üstündeydi. Unicem için ortalama MTBS ön aşındırma olmadan 13 MPa’ydı ve diş minesi önceden aşındırıldığında 32.9 MPa’ya yükseldi. SEM, RelyX Unicem ürününün homojen olmayan bir aşındırma şekline ve Multilink’in de yüzeysel bir şekle sahip olduğunu göstermiştir.

Makale Bilgileri:

Yazar: Duarte S Jr, Botta AC

Makale adı: Microtensile Bond Strengths and Scanning Electron Microscopic Evaluation of Self-Adhesive and Self-Etch Resin Cements to Intact abd Etched Enamel

Kaynak: J Prosthet Dent 2008; 100 (september): 203-210

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.