Elyaf çivisi titanyum çivisinden daha hızlı çıkarılmaktadır

Aynı reçine sementi ile bağlandığında elyaf çivisinin titanyum çivisine kıyasla daha hızlı çıkarıldığı ortaya konmuştur.

 


Geçmiş Deneyimler: Birkaç tane klinik çivi çalışmasında sement-diş minesi birleşme noktasında (CEJ) çivi kayması olmadığı ortaya konmuştur.

Amaç: Bu karşılaştırmalı çalışmanın amacı çiviyi çivi boşluğundan geri almak için gerekli süreyi belirlemektir.

Materyal/Yöntemler: 40 tane çekilmiş üst çene ön dişi klasik endodontiye sahipti ve kanallar gutta percha ve Roth’s Kök Kanalı Sementi ile dolduruldu. Kronlar 1 mm CEJ olacak şekilde düzeltildi, çivi yerleştirildi ve bağlandı. 1. Grupta ParaPost FiberLux Çivisi ParaBond ve ParaCem reçine sementi ile bağlandı. 2. Grupta XH Titanyum Çivisi ParaBond ve ParaCem reçine sementi ile bağlandı son olarak 3. Grupta ise XH Titanyum Çivisi Ketac-Cem (cam iyonomer) ile bağlandı

Sonuçlar: Reçine sementi ile bağlanan elyaf çivisinin çıkarılması 9 ila 11 dakika aldı. Reçine sementi ile bağlanan titanyum çivisi 11 ila 48 dakika arasında çıkarıldı ve Ketac-Cem ile bağlanan titanyum çivisinin çıkarılması 5 ila 15 dakika gerektirdi. Çivi uzunluğu ve çivi çapı ile çıkarma işleminin zorluğu arasında bir ilişki bulunmadı.

Makale Bilgileri:

Yazar: Frazer RQ, Kovarik RE

Makale adı: Removal Time of Fiber Posts Versus Titanium Posts

Kaynak: Am J Dent 2008; 21 (June): 175-178

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.