Tümünü Gör
Soru: Bebeklerin ve Çocukların Dişleri Çekilir mi?
 
Cevap:

Normal koşullarda bebek dişleri herhangi bir özel çaba gerektirmeden kendiliğinden çıkar. Kalıcı sabit dişler diş etinin hemen altında, bebek dişlerinin dibinde büyümektedir. Kalıcı dişler büyürken bebek dişlerinin kökleri erir ve diş gevşeyip düşer. Ancak bazen kalıcı dişler doğrudan bebek dişlerinin altında gelişmez ve böylece bebek dişlerinin kökleri, erimek yerine daha güçlü kalır. Bu olduğunda kalıcı diş ve bebek dişleri çocuğun ağzında yan yana aynı anda bulunur.Bu durumda bebek dişleri çekilmelidir. Bazı durumlarda da çocuklar sallanan bebek dişlerini çıkaramazlar ve diş hekiminden küçük bir yardım gerekir. Bir bebek dişi çürürse ve kalıcı diş de hemen çıkmazsa, yapılacak en iyi şey hasarlı dişi iyileştirmektir. Ancak röntgende kalıcı dişin kısa bir süre içinde çıkacağı gözlenmişse, daha iyi bir seçenek, çürük dişi çekmektir. Bazen bebek dişi o kadar problemlidir ki, kalıcı diş çıkmaya hazır olmasa da çekilmesi gereklidir.Kalıcı dişler gelip bu boş yere yerleşene kadar diğer dişler arasındaki boşluğu yerinde tutmak için boşluk tutucular kullanılır.

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.